Crossflow-фільтр з двохпутною циркуляцією від Bílek Filtry економить час і споживає на 40% менше енергіїЗавдяки простому управлінню та універсальній експлуатації crossflow-фільтр набуває у виноробів все більшої популярності. Тому в на початку 2015 року чеська компанія Bílek Filtry вийшла на ринок з новою лінією фільтрів цього типу. Удосконалена конструкція дозволила підвищити продуктивність фільтрів, знизити споживання енергії та зробити їх більш щадними до вина. Однією з головних інженерних знахідок став принцип зворотного потоку. Що ж таке зворотний потік і чим він відрізняється від зворотного промивання? Ми відповімо на ці питання нижче, а також опишемо його принцип роботи і головні переваги.

Перед тим, як ми перейдемо до опису роботи зворотного струму, треба сказати найголовніше – чого саме crossflow-фільтр дозволяє досягти завдяки принципу зворотного потоку (на відміну від фільтрів, які не мають даної системи) – перш за все, значної економії часу та інших ресурсів. Сама економія часу забезпечується підвищенням продуктивності фільтра на 20% і вище за рахунок ефективного і більш рідкісного промивання. Результатом же є скорочення тривалості фільтрації. Що стосується енергетичних витрат, можна говорити про зниження витрат електрики на 40%, включаючи економію тепла, води і хімічних засобів під час санітарної мийки. Всі ці переваги стали можливі за рахунок розвитку і вдосконалення базового принципу crossflow-фільтрації, над якими компанія Bílek Filtry працювала протягом останніх кількох років. Саме на основі отриманого досвіду на світ з’явився концепт Crossflow for Wine.

Саме на основі отриманого досвіду на світ з'явився концепт Crossflow for Wine

Основні принципи crossflow

В першу чергу, згадаємо той факт, що в процесі crossflow-фільтрації одночасно використовуються два ефекти: ефект змиву і ефект фільтрації. Ці два потоки спрямовані по відношенню один до одного перпендикулярно. Саме тому з’явилася назва “crossflow”, тобто хрестоподібний потік”. Змиваючий потік (циркуляційний потік) проходить в циркуляційній петлі. Він є основою crossflow-фільтрації і забезпечує змив (а таким чином, і очищення) фільтрувальної перегородки – мембрани. Домішки несуться безперервним струмом рідини, що перешкоджає їх седиментації і знижує інтенсивність забивання мембрани. Фільтрувальний потік потім проносить рідину крізь мембрану, на якій вона позбавляється від домішок. Звичайні crossflow-системи циркулюють рідину в мембранному модулі лише в одному напрямку. Варіант компанії Bílek Filtry пропонує для циркуляції більш ефективне рішення, яке використовує двоколійний напрямок фільтрату (принцип зворотного потоку). Поняття двоколійний (поворотний) потік не слід плутати з поняттям зворотне промивання, який теж застосовується в crossflow-системах. Зворотне промивання чистить засмічені пори мембрани потоком відфільтрованої рідини проти напрямку фільтрації (назад в петлю). Зворотний струм навпаки, здійснюється виключно в циркуляційної петлі всередині модуля. На ефективність і частоту циклів зворотного промивання він теж впливає, але цей процес ми опишемо пізніше.

Принцип зворотного потоку

Як ми зазначили вище, поняття зворотний потік означає зміну напрямку подачі рідини в циркуляційній петлі. Незалежно від принципу руху потоку (в одному напрямку або в обох), під час циркуляції на вході в мембранний модуль виникає більш високий тиск фільтрованої рідини, ніж на виході. Зниження тиску спостерігається через втрати, що виникають під час проходу через вузькі мембранні трубочки. Через різницю тиску виникає і різниця фільтрувальноі витрати, яка проходить крізь фільтруючий мембранний шар. З тієї ж причини відбувається і різниця забивання пор. При фільтрації існує правило: чим вище тиск і витрата, тим інтенсивніше і глибоко вловлені домішки забивають пори. На практиці це означає, що мембрана забивається біля входу рідини в модуль сильніше, ніж біля виходу. В результаті, наявна фільтрувальна площа використовується недостатньо.

Для досягнення більш оптимального засмічення мембрани техологи з компанії Bílek Filtry створили керовану систему зміни напрямку потоку. Таким чином досягається підвищення продуктивності фільтрації і коротша її тривалість, оскільки фільтрована рідина під час проходу крізь мембрану має чергуватися опором. При двоколійному потоці, що забезпечує рівномірне забивання та засмічення мембрани по всій її площі і з використанням системи прогресивної витрати відфільтрованої рідини під час зворотного промивання пори можна чистити більш інтенсивно і ефективно. На представленій схемі ви можете бачити рівень тиску і витрати при зворотному промиванні. Там, де пори мембрани засмічуються найбільше, виникає найвищий тиску і інтенсивність витрати зворотного промивання і навпаки. Дане рішення забезпечує більш тривалі цикли без необхідності зворотного промивання і знижує кількість миючих засобів, що призводить до їх значної економії.

Засмічення crossflow мембрани

Засмічення crossflow мембрани

Конвенційна система – потік в одному напрямку

Під час циркуляції тангенціального струму лише в одному напрямку, здійснюється не рівномірне забивання фільтрувальної площі мембрани, означає зниження ефективності очищення мембрани зворотним імпульсом і таким чином і зниження продуктивності фільтрації.

 

Очищення мембрани зворотним імпульсом

Очищення мембрани зворотним імпульсом / Мембрана після зворотного промивання

Система зі зворотним потоком

Завдяки автоматичному чергуванню тангенцеїдального потоку використовується вся площа фільтраціі. Зворотнє промивання від цього більш ефективние і мембрана краще чиститься.

Варто згадати ще два моменти, які додають плюси фільтрам фірми Bílek Filtry. По-перше, зворотне промивання здійснюється вже відфільтрованим вином із застосуванням повертаючого насоса замість стисненого повітря (як це відбувається у фільтрів деяких інших виробників). Причина проста – ми не хочемо, щоб вино після проходу через мембрану з пористістю 0,2 мікрон через кожні кілька хвилин піддавалося ризику зараження бактеріальним середовищем і окислялось проходячи через повітря. По-друге, принцип підключення фільтруючих модулів, застосування яких значно знижує споживану потужність циркуляційного насосу. Тести довели, що в порівнянні з класичним принципом підключення, наш crossflow-фільтр використовує електроенергію на 40% економніше. Це добре і для вина, яке відчуває менше навантаження і менше нагрівається.

 

Джерело: filtrace.com